سلول آلبوم فرهنگ هنرمند اخبار فرهنگی و هنری

سلول: آلبوم فرهنگ هنرمند اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار بین الملل اهرم فشار کاخ سفید بر شورای حقوق بشر

خروج ایالات متحده از شورای حقوق بشر شرکت ملل باهدف تحمیل خواسته های کاخ سفید و به بن بست کشاندن این شورا انجام شد ولی تحلیلگران اعتقاد دارند حمایت بی چون چرای آ

اهرم فشار کاخ سفید بر شورای حقوق بشر

اهرم فشار کاخ سفید بر شورای حقوق بشر

عبارات مهم : آمریکا

خروج ایالات متحده از شورای حقوق بشر شرکت ملل باهدف تحمیل خواسته های کاخ سفید و به بن بست کشاندن این شورا انجام شد ولی تحلیلگران اعتقاد دارند حمایت بی چون چرای آمریکا از رژیم صهیونیستی به ضرر واشنگتن و تل آویو تمام می شود.

به گزارش ایرنا، کاخ سفید در ادامه سیاست هایی که علی رغم جریان های بین المللی در پیش می گیرد این بار از شورای حقوق بشر شرکت ملل متحد خارج شد. بهانه مهم آمریکا نگاه خصمانه اعضای جامعه جهانی و این شورا به رژیم صهیونیستی است.

پیش از این خروج ایالات متحده از توافق آب و هوایی پاریس، پیمان نفتا و توافق هسته ای با کشور عزیزمان ایران رویکردهای اقتصادی و سیاسی دونالد ترامپ را آشکار کرد؛ حال وی با پشت کردن به این نهاد شرکت ملل متحد، رویکرد ایالات متحده به پرسشها حقوق بشری را هم به جهانیان نشان داد. جالب اینجاست که واشنگتن این هزینه را به خاطر رژیمی انجام می دهد که از هیچ گونه اشغالگری، تجاوز و کشتاری دریغ نمی ورزد و بسیاری از حقوق اولیه فلسطینی ها را نادیده می انگارد. آخرین تعدی صهیونیست ها به حقوق فلسطینیان بی توجهی به توافق های بین المللی و تاریخی و عوض کردن اوضاع سیاسی و اجتماعی شهر بیت المقدس با وجود مخالفت آشکار کشورهای دنیا و مقام های فلسطین بوده است.

اهرم فشار کاخ سفید بر شورای حقوق بشر

«نیکی هیلی» نماینده آمریکا در شرکت ملل متحد هنگام اعلام خروج این کشور از شورای حقوق بشر شرکت ملل، علت این اقدام را عملکرد ضعیف شورا در برابر بعضی کشورها و نگاه متعصبانه و تصمیم های هدفدار شورا علیه اسرائیل بیان کرد.

روزنامه «واشنگن پست» در گزارشی عنوان داشت از مدت ها قبل سفیر آمریکا در شرکت ملل به شدت به دنبال تغییرات کلی و جامع در ساختار این شورا بوده است لیکن نسبت به اعضا و نوع تصمیم گیری آن انتقاد شدید دارد.

خروج ایالات متحده از شورای حقوق بشر شرکت ملل باهدف تحمیل خواسته های کاخ سفید و به بن بست کشاندن این شورا انجام شد ولی تحلیلگران اعتقاد دارند حمایت بی چون چرای آ

حال که واشنگتن نتوانست به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کند تلاش دارد با خروج خود، شرایط را به طور کلی عوض کردن دهد. نشریه «نیویورک پست» تاکید دارد که ترامپ و هیلی در دوره اخیر تلاش های بسیاری را جهت وادار کردن شرکت ملل به لحاظ کردن تغییرات مورد نظر آمریکا انجام دادند ولی موفق به این کار نشدند.

نیکی هیلی در سخنان خود با نگاهی طلبکارانه عنوان داشت: ما بارها به دیگر اعضا وقت دادیم و ماه ها مشاوره و مذاکره کردیم. با اینکه بعضی کشورها با موضع واشنگتن موافق هستند ولی تشخیص کشورها ادامه این روند با ساختار کنونی بود.

جالب اینجاست که مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا هم در تایید نظر و تصمیم آمریکا اظهار داشت که این شورا واکنش‌ها ریاکارانه ای دارد لیکن کشورهایی در آن حضور دارند که بدترین نمایندگان حقوق بشر در دنیا هستند.

اهرم فشار کاخ سفید بر شورای حقوق بشر

سران رژیم صهیونیستی تقریبا تنها مقام ها در دنیا بودند که به تمجید از این اقدام پرداختند. دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل با استقبال از این اقدام کاخ سفید، آن را تصمیمی شجاعانه در برابر کارها دروغین شورا تفسیر کرد.

**اقدام آمریکا به ضرر تل آویو تمام می شود

خروج ایالات متحده از شورای حقوق بشر شرکت ملل باهدف تحمیل خواسته های کاخ سفید و به بن بست کشاندن این شورا انجام شد ولی تحلیلگران اعتقاد دارند حمایت بی چون چرای آ

به اعتقاد فعالان شرکت های حقوق بشری این اقدام دونالد ترامپ اقدامی غیرعقلانی بود که تاثیر ناامید کننده و منفی را بر خط مشی های حقوق بشری در دنیا خواهد داشت لیکن دفاع از اسرائیل در برابر انتقادها نمی تواند بهانه خوبی جهت ناکارآمد کردن تلاش های حقوق بشری این نهاد باشد.

«کنت روث» مدیراجرایی دیده بان حقوق بشر در انتقاد از بهانه ترامپ جهت خروج از این شورا اظهار داشت: شورا نقش مهمی را در کشورهایی همچون کره شمالی، سوریه، سودان و میانمار ایفا کرد ولی مدیر جمهور آمریکا تنها دلواپس دفاع از اسرائیل است.

اهرم فشار کاخ سفید بر شورای حقوق بشر

تارنمای نشریه Real Clear Politics هم در گزارشی با اشاره به تقدیر و تقدیر نتانیاهو از این اقدام کاخ سفید آورده است: از سال 2006 تا 2016 بیشترین محکومیت ها در شورای حقوق بشر علیه کارها اسرائیل صورت گرفته هست. در این دوره اسرائیل 68 محکومیت را دریافت کرد حال آنکه جهت سوریه که در رتبه دوم قرار داد این شورا 20 مورد محکومیت صادر کرد. این نهاد حقوق بشری 11 بار کارها دولت برمه و 9 مورد دولت کره شمالی را محکوم ساخت همچنین در 6 مورد در زمینه سیاست های بلاروس و کشور عزیزمان ایران ابرازنظر کرد.

در واقع تعداد قطعنامه هایی که شورای حقوق بشر از وقت تاسیس خود علیه اسرائیل صادر کرده است زیاد از مجموع قطعنامه ها علیه همه کشورهای دیگر است.

گزارش نشریه Common Dreams نیز به نقل از یکی از مدیران آکسفام بر این امر تاکید دارد که به نظر می رسد دولت ترامپ اعتقاد پیدا کرده است به جای تقویت رویه ها، با ایجاد مانع و از کار انداختن مقررات حقوق بشری، می تواند دستاوردهای بیشتری را کسب کند.

این گزارش اگرچه واکنش‌ها کاخ سفید را خشمگینانه ارزیابی کرد ولی آن را اقدامی شگفت آور ندانست لیکن مانند گذشته در ادامه حمایت های بی آخر این کشور از مهمترین ناقض حقوق بشر صورت گرفته هست. در حقیقت این اقدام آخرین نمونه از حمایت های نامشروط واشنگتن از تل آویل بود که نشان داد معیارهای حقوق بشری متفاوت هستند و رژیم صهیونیستی به یکی از تهدیدهای مهم در دفاع کشورها از موازین حقوق بشری تبدیل شده است است.

به نوشته این گزارش، هیلی این شورا را شایسته نام آن نمی داند و به شدت از پذیرش نقض حقوق بشر از سوی مهمترین متحد کاخ سفید خودداری می کند. واشنگتن در برابر جرایم جنگی که این رژیم در کرانه باختری و غزه مرتکب می شود سکوت می کند و حتی حامی جدی سیاست های آن شده است هست. حال کاخ سفید می گوید «تعهدات حقوق بشری به ایالات متحده اجازه نمی دهد تا بخشی از یک شرکت دو رو و خودخواه باشد که حقوق بشر را به سخره گرفته است».

«ابی مکسمن» مدیر شرکت آکسفام آمریکا بر این اعتقاد است دیپلماسی بازی برد و باخت نیست و ایجاد تغییرات جهت مردم دنیا نیازمند تعهد بلندمدت به حقوق بشر هست. عنوان هایی همچون اسلحه و پناهندگی در آمریکا هم از مواردی هستند که اهمیت خاص ای در حوزه حقوق بشر دارند. شرکت عفو بین الملل هم توئیت معنی داری را منتشر و عنوان کرده است که ایالات متحده هیچ علت مناسبی جهت خروج از شورا ندارد.

تصمیم جهت ترک بدنه 47 عضوی این شرکت ادامه همان سیاست های یک سال و نیم گذشته کاخ سفید بود و جهت جامعه بین المللی تداعی کننده مخالفت واشنگتن با توافق های جمعی و بین المللی در حوزه های تجاری، دفاعی و تغییرات آب و هوایی شد.

تحلیل روزنامه واشنگتن پست عنوان خروج ترامپ یک سال پیش از آخر دوره سه ساله عضویت در این شورا را ضربه ای مهم به کارکردهای حقوق بشری آن ارزیابی کرد. «الیوت انجل» از اعضای برجسته دموکرات مجلس آمریکا هم تاکید دارد: ایالات متحده با کنار کشیدن از این شورا، مهمترین اهرم خود جهت فشار بر بازیگران بد را از دست می دهد؛ این عنوان شرایط علیه اسرائیل را وخیم می سازد.

تحلیلگران بر این باورند که اقدام کاخ سفید مهمترین حامی رژیم صهیونیستی در زمینه حقوق بشر را از آن ها می گیرد و از این به بعد تل آویو را در همه نشست های این شورا، نشانه تیغ تند انتقادها قرار می دهد.

واژه های کلیدی: آمریکا | واشنگتن | اسرائیل | دولت ترامپ | واشنگتن پست | دونالد ترامپ | ایالات متحده | شورای حقوق بشر | رژیم صهیونیستی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs